Svenska vokaler svåra


Fråga:
Vad är det svåraste med att lära sig svenska för en vuxen som har ett annat modersmål?


Svar:

Det är mycket! Vad som är svårt beror bland annat på vilket modersmål man har. Språkljud och grammatiska konstruktioner som inte finns i modersmålet är svårare än om det finns något motsvarande.

Erkänt svårt är vår omvända ordföljd: ”I går gick jag på bio.” Där säger de flesta: ”I går jag gick …” En–ett är svårt, för det finns inga regler, det måste man lära sig utantill. Sedan är konsekvensen av detta svår. ”De fick inte det stora huset sålt förrän det blev ommålat och reparerat.” Här är det sex ord som är beroende av att det heter ett hus.

Uttalet av våra vokaler är knepigt: vi har nio vokaler som dessutom kan vara långa eller korta. Att höra skillnaden på a i hat och a i hatt är svårt för många. Vårt betoningsmönster är också svårt: ”Jag tittade på tómten i går”, ”Jag tittade på tómtén i går”. Sedan har vi våra partikelverb: ”Jag hälsade på grannen i går” i motsats till: ”Jag hälsade på grannen i går”. Hälsa på liksom räkna ut, lägga in et cetera är konstruktioner som inte har någon motsvarighet i andra språk.

Små barn plockar allt det här lätt, så det är en fördel att möta ett nytt språk i tidig barndom!


Gunilla Ladberg filosofie doktor i pedagogik, författare till boken Vägar till ett nytt språk



(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet tjugosju med siffror i fältet här