Stasi söker kontakt
Häpnadsväckande berättelse i nya numret av Modern Psykologi: Heidi Bohley misstänkte redan under DDR-tiden att hon var avlyssnad av Stasi. En dag flera år efter Berlinmurens fall får hon det bekräftat av ett minst sagt överraskande telefonsamtal.
Heidi Bohley misstänkte redan under DDR-tiden att hon var avlyssnad av Stasi. En dag flera år efter Berlin-murens fall får hon det bekräftat av ett minst sagt överraskande telefonsamtal. Det är den person som avlyssnat henne dygnet runt som obekymrat undrar om hon är intresserad av att träffas.
– Lyssnar man i mer än fem år och får höra både det ena och det andra och tycker familjen är sympatisk, är man nästan en familjemedlem, förklarar han sitt kontaktförsök.
De träffas en gång.
– Den här personen verkar inte alls tycka att han har gjort något dåligt, säger Heidi Bohley. Han känner sig förorättad över att jag inte vill bli hans vän. Men hur ska jag kunna förlåta någon som inte inser vad han har gjort fel?
Läs den häpnadsväckande berättelsen i nya numret av Modern Psykologi.
Köp Modern Psykologi 1/2012.
Prenumerera på Modern Psykologi.




Kommentarer
Skriv egen kommentar